Cronica meciuri
>
Steaua a pierdut în fața Iașiului

12/11/2016 15:17

CSA „STEAUA BUCUREȘTI” a pierdut ultima partidã din faza calificãrilor în Cupa Regelui, recunoscându-se învinsã chiar la ultima fazã a meciului cu CS Poli Iași, scor final 36 – 38, dupã un meci teribil cu 11 eseuri.

Partida a debutat conform așteptãrilor, cu prima încercare reușitã de cãpitanul roș-albaștrilor din acest meci, închizãtorul de origine fijianã, Eseria VUETI. În min. 10, Vueti a interceptat balonul la jumãtatea terenului și a marcat între bețe în urma unei curse solitare. Transformarea a aparținut sud-africanului Quinton CROCKER, scorul devenind 7 – 0.
În min. 13 și 15, replica oaspeților din Moldova s-a concretizat prin douã eseuri, doar unul transformat de Daniel PLAI. Împotriva tuturor previziunilor, Iașiul a preluat conducerea pe tabelã, scor 7 – 12.

Dupã numai zece minute, jucãtorul stelist Quiton CROCKER a izbutit o nouã încercare pentru gazde dupã o acțiune personalã foarte frumoasã, transformatã. Steaua a revenit în avantaj, 14 – 12, în min. 26.
Dupã alte zece minute, formația ieșeanã a marcat un nou eseu prin Valentin NIȚÃ, al doilea personal și al treilea al echipei. Transformarea lui Plai a readus oaspeții în avantaj, 14 la 19, aceștia profitând de avantajul numeric din teren, dupã eliminarea temporarã a tânãrului pilier stelist, Cristian LUNGU.
Finalul primei reprize a aparținut roș-albaștrilor, care au recuperat diferența prin transformarea unei lovituri de penalitate (min. 39), autor Crocker, și au marcat al treilea eseu al echipei.
În min. 40+2, fundașul stelist Sabin STRÃTILÃ a marcat dupã ce a prins un balon de urmãrire șutat de Tudor BOLDOR, într-o fazã prelucratã. Cele douã puncte adiționale s-au concretizat în urma conversiei transformerului Stelei, același Quinton CROCKER, care a stabilit scorul pauzei, 24 – 19.

Dupã timpul de odihnã dintre cele douã reprize, echipa vizitatoare s-a arãtat mult mai motivatã, încurajatã fiind și de raportul egal de eseuri marcate în prima parte (nn.- 3 la 3), dar și de opoziția sterilã a roș-albaștrilor.
Astfel, în repriza a doua s-a evidențiat flankerul ieșean cu numãrul șapte pe tricou, Valentin NIȚÃ care, în min. 49, a reușit sã marcheze un nou eseu, transformat de Plai. Iașiul a preluat din nou conducerea, 24 – 26.
În min. 52, tânãrul stelist Eduard BENCEA a finalizat o nouã încercare în favoarea roș-albaștrilor, în urma unei faze în care pasele au fost susținute pe axa perpendicularã în sensul de atac de Tudor BOLDOR și Kuselo MOYAKE. Transformarea a aparținut lui Boldor, iar scorul indica 31 la 26.
Pânã în min. 70, staff-ul Stelei a operat mai multe modificãri concomitent, introducându-i pe Ciprian LUCACI, Bogdan DOROFTEI, Marian LUPU sau Ionel CAZAN.

În min. 70, Poli Iași a modificat din nou tabela prin omniprezentul „șeptar”, Valentin NIȚÃ, autor a patru eseuri. Transformarea a fost ratatã, dar oaspeții au egalat, 31 – 31.
Cu cinci minute înainte de final, stelistul Alex POROJAN a reușit ultimul eseu al roș-albaștrilor dupã o cursã clasicã de aripã pe partea dreaptã a atacului echipei, ducând scorul la 36 – 31. Transformarea a fost ratatã de Quinton CROCKER, situație care avea sã devinã nefavorabilã pânã la sfârșit Stelei.
Momentul de final a fost și momentul critic al partidei, când fundașul Strãtilã a primit cartonaș galben, fiind eliminat din joc chiar înainte de ultima fazã a meciului.
În min. 80, presiunea atacului echipei oaspete s-a concretizat printr-un ultim eseu reușit de nimeni altul decât Valentin NIȚÃ (!), flankerul Iașiului fiind considerat principalul artizan al victoriei echipei sale, dupã transformarea reușitã de Daniel PLAI.

Așadar, scorul final a fost înregistrat cu un neverosimil 36 – 38, în urma cãruia Iași a învins Steaua având în componența sa marcatorul a cinci eseuri, Valentin NIȚÃ.
Chiar dacã în efectivul Stelei nu s-au aflat cel puțin 10 titulari, rezultatul final nu justificã acest fapt, iar folosirea unor jucãtori s-a dovedit un experiment nefast.
În urma acestui rezultat, gruparea din Ghencea ocupã locul 3 în ierarhia Cupei Regelui, motiv pentru care jucãtorii roș-albaștri se vãd nevoiți sã treacã prin douã meciuri de baraj pentru a ajunge în finala competiției.

Marcatori CSA STEAUA: Eseria VUETI, Sabin STRÃTILÃ, Eduard BENCEA, Alex Porojan (câte un eseu), Quinton CROCKER (1e, 3 tr., 1lp.), Tudor BOLDOR (1 tr.).